O nas
Dzięki inicjatywie kilkunastu osób, którzy w 1990 roku zorganizowali nas w stowarzyszeniu pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic, mamy możliwość łączenia wiedzy zdobytej przez każdego z nas do odkrywania przeszłości naszych przodków oraz włączania się w skuteczne zachowanie pamiątek tej przeszłości następnym pokoleniom. Pod przewodnictwem Adama Polskiego głównego inicjatora Stowarzyszenia, po 35-ciu latach możemy poszczycić się dorobkiem ponad 50 poważnych inicjatyw, między innymi: zielników, konferencji tematycznych, rajdów, upamiętnień pomnikowych, czy ratowaniem pomników nagrobnych o szczególnych walorach historycznych lub artystycznych. Daliśmy także impuls samorządowi lokalnemu do kultywowania tradycji zielarskich. Istotną pozycję w tym dorobku stanowi 41 wydawnictw książkowych o różnej tematyce. Niewątpliwym sukcesem TPF są także czynne kontakty z osobami mieszkającymi na całym świecie a mającymi związki z naszą ziemią, są oni źródłem nieocenionej wiedzy, którą dzielą się z nami. Mówimy tu zwykle o osobach którzy mają osiągnięcia w dziedzinach jakimi się zajmują.
Są wśród nich profesorowie, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, księża, wojskowi, dziennikarze i osoby wykonujące szereg innych profesji. Wszystkich nas, wywodzących się z naszej fajsławickiej krainy, zamieszkujących gdziekolwiek na świecie, łączy sentyment do tych miejsc. Miejsc, gdzie spędziliśmy swoje dzieciństwo i młodość, gdzie zostawiliśmy część swojej historii, część naszego życia, gdzie przyjeżdżamy aby przywołać pamięć naszych rodziców i dziadków. Nasza kraina bogata w wydarzenia historyczne, społeczne, oraz materialne upamiętnienia, zasługuje na naszą szczególną uwagę. Są to również miejsca, którymi chcielibyśmy się chwalić oraz przekazać ich obraz naszym potomnym.
Siedziba
Obecnie nastał dobry czas dla naszego stowarzyszenia, mamy bardzo dobre relacje z samorządem gminy, parafiami, szkołami, innymi stowarzyszeniami i związkami działającymi na naszym terenie. Działając, do tej pory, do przechowywania zasobów i sprzętu towarzystwa ale również do prowadzenia inicjatyw korzystaliśmy w Fajsławicach z adresów i gościnności różnych instytucji i osób prywatnych: Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, szkół, remiz strażackich oraz prywatnych piwnic i strychów. Dzięki otwartości i gościnności obecnego Proboszcza Parafii Fajsławice - Księdza Roberta Śliża oraz dzięki pokaźnym darowiznom od osób pochodzących z naszej małej ojczyzny dysponujemy nową, własną siedzibą w świetnie odnowionych wnętrzach zabytkowej tzw. Starej Plebanii w Fajsławicach. 16 czerwca 2024 r. dokonaliśmy uroczystego otwarcia naszej siedziby po 9-cio miesięcznym remoncie wnętrz (zdjęcia z uroczystości w galerii). Bezpośrednio po wykonanym remoncie adaptacyjnym wnętrz zabytkowej plebanii, sprowadziliśmy meble typowe dla wyposażenia naszych domów z przełomu lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku – czyli z okresu przeprowadzenia się księży ze starej do nowej plebanii. Sprowadziliśmy do niej i porządkujemy wszelkie zasoby TPF nagromadzone przez te 35 lat.
Członkowie
Obecnie nasze Stowarzyszenie liczy 52 członków. Niewątpliwie jesteśmy organizacją dojrzałą zarówno doświadczeniem jak i wiekiem swoich członków. Średni wiek to blisko 70 lat. Mamy dużą ilość sympatyków, głównie naszych rodaków mieszkających poza naszym regionem, korespondujących z nami i wspierających zarówno materialnie jak i merytorycznie. Wielu z nich bierze udział w opracowaniach, wydawnictwach i innych działaniach TPF. W tej grupie jest 10 osób którym przyznaliśmy tytuły członków honorowych za szczególne zasługi dla TPF.
Zasoby
Działalność Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic w dużej mierze opiera się na wolontariacie swoich członków, a finansowana jest głównie ze składek członkowskich, datków sponsorów i uzyskanych dotacji na realizowane przez nas projekty. Przyjęliśmy założenie, że składka członkowska powinna nam pozwolić na pokrycie opłat związanych z utrzymaniem siedziby. Na 2025 rok uchwaliliśmy ją w wysokości 100 zł rocznie (członkowie w trudnej sytuacji finansowej są zwalniani ze składki). Ostatnio najbardziej jednak wsparły nas darowizny od kilku firm związanych z Fajsławiakami oraz od osób prywatnych - naszych rodaków pochodzących z Fajsławic. Spodziewamy się też wpływów z 1,5% podatku - posiadamy status OPP. Aplikujemy również o dotacje celowe na wsparcie naszych inicjatyw do instytucji samorządowych i rządowych. W tym roku planujemy złożyć około 6 wniosków o dotacje celowe. Funkcje administracyjne i inne zobowiązania wypełniają nasi członkowie nieodpłatnie. Oprócz aktywności członków w świadczeniu pracy na rzecz stowarzyszenia, istotną pomoc wnoszą zaprzyjaźnione organizacje i instytucje, między innymi: Solidarność RI, Urząd Gminy, GOK, Biblioteka Gminna, Bank Spółdzielczy, koła gospodyń i inne. Dzięki aktywności kierownictwa i grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach korzystamy z pomocy naszej młodzieży, głównie przy opiece nad miejscami pamięci oraz w corocznych kwestach przeprowadzanych na rzecz odnowy zabytków Starego Cmentarza w Fajsławicach.
Dzień dzisiejszy i plany
Jesienią 2024 r. zorganizowaliśmy już pierwszą wystawę na parterze naszej siedziby nawiązującą do dużego projektu TPF „Etno – ziemia Fajsławicka”. Systematycznie wyposażamy naszą siedzibę, zimą wstawiliśmy dwa ogromne regały z półkami. Ustawiliśmy na nich książki wydane dotychczas przez TPF, które wcześniej zapakowaliśmy w folię chroniącą je od działania UV. Wstawiliśmy również wygodne biurko pozyskane z UG w Fajsławicach. W maju bieżącego roku w naszych gablotach wystawowych pojawiły się archiwalne zdjęcia komunijne pod tytułem „Niegdysiejsze komunie w Fajsławicach”
Co zamierzamy dalej ?
W 2025 roku uzyskaliśmy możliwość zagospodarowania ok. 1000 m2 terenu obok naszej siedziby, tj. pomiędzy zabytkową plebanią a dzwonnicą. W czasie obchodów 35-lecia TPF, na zasianym przez nas trawniku będą ustawione ramy z historycznymi banerami. Będzie to okazja do zobrazowania 35-cioletnich dokonań TPF. Uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na wrzesień 2025 r. Przyjęliśmy zasadę, że będziemy patronować wszelkim cennym inicjatywom naszych członków i sympatyków. Przygotowujemy wspólnie z IPN i Gminą Fajsławice konferencję nt. przeprowadzonej w 1946 roku, w Ignasinie pacyfikacji oddziału partyzanckiego. Wspólnie z GOK w Fajsławicach złożyliśmy wniosek o dofinansowanie organizacji wakacyjnego wypoczynku dzieci z naszego terenu oraz drugi o dofinansowanie tegorocznego Święta Ziół w Fajsławicach. Przygotowujemy wydanie następnej książki z naszej lokalnej historii. Postanowiliśmy dołączyć do inicjatywy Otwartych Archiwów Społecznych i uzyskaliśmy konto internetowe do gromadzenia naszych zasobów historycznych pod nazwą Fajsławickie Archiwum Społeczne. W najbliższym czasie wystąpimy do LGD Krasnystaw Plus o dofinansowanie wyposażenia naszej siedziby w sprzęt niezbędny do profesjonalnego przygotowywania materiałów, prezentacji i ekspozycji.